Kardiologia to dziedzina medycyny, która bardzo prężnie się rozwija. Dzięki nowoczesnym lekom, operacjom oraz specjalistycznym urządzeniom mechanicznym takim jak np. rozruszniki serca wiele problemów z sercem oraz układem krążenia można wyleczyć lub spowodować, że nie są zbyt uciążliwe dla pacjenta. W przypadku wielu schorzeń pacjent może spokojnie umawiać się na wizyty kontrolne do kardiologa i czekać na nie. Niestety są też takie schorzenia, kiedy pomoc jest niezbędna natychmiast. Stąd też powstał wspomniany wyżej program teleopieki medycznej.
Obecnie wprowadzany w życie program przeznaczony jest dla wszystkich chorych kardiologicznie. Osoby zapisane mogą przez okres trzech miesięcy korzystać z darmowych konsultacji kardiologicznych za pośrednictwem telefonu. Ponadto pacjent może przesyłać swój zapis EKG przez 24 godziny na dobę, który zostanie sprawdzony i opisane przez dyżurujących przy telefonie lekarzy. Warto przy okazji wspomnieć, że zgłaszając się do programu teleopieki można liczyć na wezwanie karetki w przypadku, gdy pojawia się zagrożenie zdrowia lub życia.
Dobrą informacją dla wszystkich chorych na serce jest to, że z Narodowego Programu Teleopieki Kardiologicznej może skorzystać każdy niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.
Każdy, kto ma problemy z sercem powinien zgłosić się do programu.